Search

1.1 Nadzieje i obawy

 

Wstęp

Samo rozpoczęcie nowej pracy wiąże się z wieloma nadziejami i obawami, natomiast rozpoczęcie nowej pracy i jednoczesne opuszczenie kraju może te odczucia wzmóc jeszcze bardziej. Wiele osób decydujących się na wyjazd za granicę żywi nadzieje na lepsze życie, więcej możliwości pracy, trwałe zatrudnienie czy rozwój kariery. Strach natomiast mogą wzbudzać trudności językowe, tęsknota za domem, niezadowolenie z pracy czy kwestie rasizmu i uprzedzeń.

Następujące dwa nagrania ukazują historie przyjezdnych pracowników, motywy ich przyjazdu do innego kraju oraz sytuacje, z którymi zmierzają się na co dzień.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9iiYTiwReHw&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=BMpi0JO2QvU&feature=player_embedded

 

Poniższe ćwiczenie daje Ci możliwość zbadania własnych nadziei i obaw związanych z pracy i życiem w obcym kraju. Bez pośpiechu pomyśl o wszystkich swoich obawach i nadziejach i wypisz je na szablonie, który zamieszczony jest do ściągnięcia poniżej. Jeżeli pracujesz w grupie dobierz się w parę lub w mniejszą grupę by przedyskutować zestawienia innych i porównać je ze swoim.

Jeżeli wypełniasz szablon w pojedynkę to spisanie pomysłów będzie dla Ciebie również pożyteczne i pomocne w drodze przygotowania do życia i pracy za granicą.

Kliknij, by otworzyć szablon

Zatrzymaj 5 swoich największych nadziei i obaw, gdyż będziesz potrzebował odnieść się do nich w późniejszym module.


change text size

Sub Pages