Search

1.4 Tworzenie planu działania oraz stawianie osiągalnych celi

 

Wstęp

Za każdym razem kiedy osiągasz cos dla ciebie ważnego, prawdopodobnie świadomie lub podświadomie było to poprzedzone postawieniem sobie danego celu. Wyznaczanie celów jest bardzo przydatne, ponieważ wymuszają one na osobie do nich dążącej ciągłe skupienie oraz podejmowanie działań w kierunku ich realizacji. Działanie wywierane przez postawione sobie cele można określić jako gwarancję ciągłego przypominania nam o naszych dążeniach, zachętę czy też kroki podejmowane w celu osiągnięcia czegoś, czego bardzo pragniemy.

Dlaczego warto stawiać sobie cele?

Stawianie celów jest popularnie używanym pierwszym krokiem w dążeniu do ich osiągnięcia, wśród takich grup jak najwyższej klasy sportowcy, biznesmeni, ludzie, którzy osiągają sukcesy oraz osoby ze wszystkich klas społeczeństwa. Stawianie celów może być również bardziej formalnym procesem towarzyszącym rozwoju kariery oraz planowaniu osiągnięć w życiu osobistym. Proces stawiania sobie celów pozwala ci na:
• Skupieniu się na realizacji własnych celów.
• Podjęciu decyzji dotyczącej wyboru celów dla ciebie najważniejszych oraz dążeniu do nich krok po kroku.
• Kontrolowaniu kierunku w jakim dążysz poprzez określenie dokładnych celów oraz ich realizację oraz koncentrowanie się na określonych zadaniach.
• Oddzieleniu rzeczy ważnych od nieistotnych. Stawianie celów pozwala określić rzeczy, na których powinniśmy się skoncentrować, jakie decyzje powinniśmy podejmować aby zrealizować własne cele oraz pozwana uniknąć rozproszenia.
• Motywuje Ciebie w kierunku realizacji celów. Daje ci długoterminową wizję oraz krótkoterminową motywację. Pomaga skupić się na zdobywaniu wiedzy oraz zbieraniu źródeł.
• Wyznacza kierunek oraz pokazuje twój postęp oraz osiągnięcia.
• Dodaje pewności siebie, ponieważ rozwijasz swoje kompetencje w zakresie realizacji celów. To bardzo ważne szczególnie podczas poszukiwania pracy, gdyż pewność siebie jest istotna dla pracodawców i wiele instytucji określa ją jako wartościową cechę.

Jak rozpocząć stawianie sobie celów?

Można tworzyć cele na różnych poziomach. Cele mogą być tworzone na większą skalę, mogą być nadrzędnymi celami, które chcemy osiągnąć w życiu prywatnym lub zawodowym, realizować nasze pragnienia lub potrzeby. Następnie możesz kreować podrzędne cele, skore pomogą w realizacji Tyc głównych. Możesz również kreować długo-, średnio- i krótkoterminowe cele. Kiedy już postawiłeś i określiłeś dokładnie swoje cele, możesz podzielić je na mniejsze kroki, które będą prowadzić cię w kierunku realizacji głównych długoterminowych celów. Jeżeli już posiadasz określony plan, rozpoczynasz działania w kierunku jego realizacji. Kreowanie celów rozpoczynające realizację określonych dążeń może dodawać wielu pozytywnych sił oraz wpływać korzystnie poprzez pokazywanie na realizacji jakich działań powinniśmy się aktualnie skupiać oraz wskazywanie tych ważnych.

Cele powinny charakteryzować się poszczególnymi cechami:

• Określone i Wymierne: stawianie precezyjnie okreslonych celów, określanie dat, czasu oraz ilości tak, aby osiągnięcia były wymierne. Co dokładnie będziesz robił, kirdy zrealizujesz swój cel? Kiedy dokładnie będzie ten cel osiągnięty? Kto jeszcze będzie zaangażowany w realizację tego celu i jaka będzie jego rola w trakcie oraz już po jego osiągnięciu? Czy będziesz wiedział, że cel został już osiągnięty i czy będziesz czerpał z tego satysfakcję?
• Małe Kroki: Cel może być podzielony na mniejsze kroki, ktorych efekty będą wymierne. Każdy krok powinien być wymierny oraz dokładny. Cel powinien być przedstawiony jako wiele małych celów, które powinny być osiągane jeden po drugim.
• Powinny być ważne oraz korzystne dla ciebie osobiście.
• Powinny być początkiem czegoś ważnego, a nie jedynie zakończeniem.
• Realistyczne i Osiągalne biorąc pod uwagę twoje możliwości: Trzymaj niższy poziom celów, ponieważ będą one mniejsze I bardziej osiągalne. Jeżeli cel jest za duży, jego realizacja może iść bardzo powoli. Mniejsze cele pozwalają częściej cieszyć się z ich osiągnięcia i dają szanse do nagradzania.
• Zawrzyj dokładnie określony czas realizacji oraz terminy. Będziesz miał więcej motywacji aby kontynuować prace dopóki cel nie będzie zrealizowany. Możesz również określić czas w jakim oczekujesz odpowiedzi na twoje wysiłki.
• Priorytety: Jeżeli masz kilka celów, nadaj priorytet każdemu z nich. Pomoże to ominąć uczucie przytłoczenia przez dużą ilość celów I pomoże skupić się na najważniejszych.
• Wyzwanie: realizacja celów może być trudna pracą, ale warto je osiągać. Podobnie jak ważne jest aby nie określać za wysokich celów, nie określaj ich również za niskich. Ludzie często określają za niskie cele ponieważ boja się porażki albo są po prostu za leniwi! A challenge: they may be hard work, but are personally worth achieving. Powinieneś określać cele, które będą trochę powyżej twoich możliwości ale nie tak wysokich, że nie poradzisz sobie z ich realizacją.

Określanie celów

Poniższa tabela przedstawia prosty wykaz czynników, które możesz wyróżnić oraz rozważyć podczas określania oraz analizy swoich celów.

Cele (Określ je oraz zapisz w odpowiedniej kolejności według priorytetów) Korzyści i zalety wynikające z realizacji danych celów(Wyszczególnienie ich może być wywrzeć korzystny wpływ jako motywacja) Kluczowe kroki jakie musze podjąć 

(Jakie kroki musisz podjąć aby osiągnąć cel)

Kiedy tego dokonam?(Określ terminy) Wesprzyj się odpowiednimi zasobami (Jakiego wsparcia potrzebuje i od kogo, jakich zasobów, takich jak czasu, pieniędzy, kontaktów) Wyniki oraz refleksje(Określ czy osiągnąłeś swoj cel oraz jak tego dokonałeś i jakie wnioski się nasuwają)

Kliknij aby otworzyć Kwestionariusz dotyczący stawianego sobie celu


change text size

Sub Pages