Search

2.1 Role w zespole

 

Skuteczna praca zespołowa daje nadzwyczajne rezultaty zarówno w pracy, w sporcie, czy pomiędzy członkami danej społeczności. Jednakże, łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ efektywna praca w zespole nie dzieje się automatycznie. Wiele czynników musi pracować razem, bez zakłóceń, aby zespół rozwijał się i pracował skutecznie. Więc, co stanowi efektywną drużynę?

Zrozumienie ról zespołowych pomaga w tworzeniu efektywnej drużyny, jeśli zespół ma funkcjonować efektywnie, każdy musi mieć swoją rolę. Może być to formalnie ustanowione albo może oznaczać poznanie mocnych stron innych osób i jak najlepiej członkowie zespołu współdziałają. Jeśli każdy próbuje być liderem lub kłóci się o to co robić, żadne zadania nie zostanie ukończone. Żadne zadanie nie jest mniej ważne, ponieważ wszyscy przyczyniają się do ogólnego sukcesu zespołu, ale podział ról pomoże drużynie w dobrym funkcjonowaniu.

Dr Meredith Belbin, z instytutu Industrial Training Research Unit w Cambridge opracował sposób funkcjonowania zespołu oraz metody polepszenia jego funkcjonowanie. Belbin uważa, że wszyscy członkowie zespołu mają podwójne role.

Belbin wyodrębnił osiem ról, jakie przyjmują członkowie zespołu.

Powód nadania takich nazw nie jest zawsze oczywisty, i mogą być trochę mylący. Najważniejszy jest opis ról, a nie ich nazwy.

Poniżej znajduje się osiem ról zespołowych wg Belbina:

Kreatorzy

Kreator
Poszukiwacz źródeł

Liderzy

Koordynator
Lokomotywa

Pracownicy zespołu

Dusza zespołu
Implementer

Kontrolerzy

Ewaluator
Perfekcjonista

Role ukierunkowane na zadania – Lokomotywa, Implementer i Perfekcjonista
Role ukierunkowane na ludzi – Koordynator, Dusza zespołu, Poszukiwacz źródeł
Role intelektualne – Kreator, Ewaluator

Kliknij tutaj aby wypełnić formularz samooceny Belbina

Poznanie swojej preferowanej lub najsilniejszej roli zespołowej może być bardzo korzystne dla Ciebie i twojego pracodawcy. Pracodawcy zdają sobie sprawę z korzyści jakie praca zespołowa może przynieść ich firmie oraz z problemów jakie mogą powstać, jeśli zespół nie jest odpowiednio złożony. Takie informacje mogą okazać się bardzo przydatne podczas wypełniania formularza aplikacyjnego lub CV, na rozmowach kwalifikacyjnych możesz zostać zapytany o to jak pracujesz w zespole.


change text size

Sub Pages