Search

5.1 Poszukiwania pracy

 

Tradycyjne metody poszukiwania pracy to m.in. przeglądanie aktualnych ofert pracy oraz rozsyłanie wielu CV. Jednak są jeszcze inne możliwości, które mogą być bardziej efektywne. Należy jednak pamiętać, iż każde poszukiwanie pracy jest inne.

Tutaj zadecydujesz która ze strategii poszukiwania pracy zarobkowej opisana poniżej najbardziej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom. Używając różnorodnych metod zwiększasz prawdopodobieństwo znalezienia zatrudnienia. Dobry start zapewnia korzystanie zarówno z dobrze rozreklamowanego rynku pracy jak i tego mniej znanego.

Kontynuacja zainteresowania to bardzo ważny element podczas poszukiwania zatrudnienia. Pomimo już wysłanego CV i odpowiedzi na ogłoszenie z gazety, ponowny kontakt z pracodawcą poprzez e-mail lub telefon może okazać się bardzo przydatny.

Wiele ogłoszeń dotyczących pracy znajduje się w prasie lub na tablicach w lokalnych biurach zatrudnienia. Są one powielane i umieszczane w Internecie, więc korzystne jest stworzenie listy danych stron internetowych i regularne sprawdzanie aktualności. Pamiętaj jednak, że jest to tylko 20% całej zawartości która się tam znajduje, więc nie zaprzestawaj tylko na tym.

Ludzie których już znasz nie są tylko częścią sieci. Są to także osoby które istnieją na rynku pracy i mają możliwość ukierunkowania i poprowadzenia nas.

Zawieranie kontaktów biznesowych

Teraz kiedy już Twoi znajomi oraz rodzina wiedzą, że poszukujesz pracy nadszedł czas, aby poszukać wśród nieznajomych. Ludzie obecnie pracujący w branży którą jesteś zainteresowany mogą być dobrym źródłem wielu informacji. Jak jednak nawiązać kontakt z osobami niespokrewnionymi? Jedną z możliwości jest tzw. „cold calling”.

„Cold calling” jest to telefonowanie do ludzi z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy kontaktu. Może przybierać formę zarówno tradycyjnej rozmowy telefonicznej lub być po prostu formą rozmowy kwalifikacyjnej. Najważniejsze jest to, aby być przygotowanym na wszystko. Podczas rozmowy możemy spotkać się bezpośrednio z osoba odpowiedzialną za zatrudnienie. Zawsze należy być przygotowanym na jak najlepsze pokazanie siebie i swoich umiejętności.

Może się jednak okazać, iż „cold calling” jest najtrudniejszym zadaniem procesie poszukiwania pracy. Wykonanie takiego telefonu może być dla niektórych osób przerażające. Kluczem do sukcesu jest wcześniejsze przygotowanie. Kliknij na linki znajdujące się poniżej, aby rozpocząć przygotowania.

Telefoniczne rady i techniki

– rzeczy warte zapamiętania podczas telefonicznego poszukiwania pracy.
Plan „cold calling” – przydatny wykaz możliwych scenariuszy rozmów oraz ewentualne odpowiedzi.

 

http://www.youtube.com/watch?v=6QCehA-KoVg&feature=player_embedded


change text size

Sub Pages