Search

5.3 Udawane rozmowy kwalifikacyjne

 

Wiele osób ubiegających się o pracę obawia się rozmowy kwalifikacyjnej. Jest ona stresująca, ale także niezbędna do otrzymania pracy zarobkowej.

Jeżeli chcemy być pewni, że nasza następna rozmowa kwalifikacyjna powiedzie się ( i zakończy pomyślnie!) powinniśmy spróbować udawanej rozmowy. Może być to na przykład spotkanie z zaufanym przyjacielem lub kolegą z pracy. Sprawi to, że będziesz lepiej przygotowanym na bezpośredni spotkanie z potencjalnym pracodawcą.

Takie rozmowy są sposobem na rozładowanie stresu przy zbliżającym się spotkaniu z wielu powodów przedstawionych poniżej:

Udawane rozmowy pomagają w ujawnieniu i poprawieniu słabych stron

Podczas rozmowy osoba siedząca naprzeciw nas zawsze może zadać przynajmniej jedno pytanie które wprawi nas w zakłopotanie. To z kolei sprawi, iż możemy się jąkać lub po prostu zamilkniemy, myśląc nad odpowiedzią.

Choć wydaje się to trochę kłopotliwe i niezręczne jest to idealna możliwość do nauki, ponieważ czujesz się bezpiecznie. Wszelkie słabe strony które wyjdą jaw mogą zostać jeszcze skorygowane a wszelkie kłopotliwe pytania zostaną przemyślane.

Wskazówki od przyjaciela

Osoba odgrywająca pracodawcę może wbrew pozorom dać wiele przydatnych wskazówek o których wcześniej byśmy nie pomyśleli.
Możemy odkryć swoje złe nawyki oraz zostać przyłapani na złej komunikacji niewerbalnej (np. niepotrzebne powtarzanie danego słowa podczas wypowiedzi). Im więcej wiemy na swój temat tym większe prawdopodobieństwo pozbycia się niepotrzebnych zachowań przed rozmową kwalifikacyjna. Może nie od razu je wyeliminujemy, ale będziemy świadomi swoich zachowań.

Postaw się na miejscu pracodawcy

Kolejnym typem rozmowy sterowanej może być obsadzenie kogoś w Twojej roli. Ty zaś postawisz się na miejscu pracodawcy. Dzięki temu zobaczysz jak wygląda to od strony drugiej osoby. To odwrócenie ról zmieni Twoją perspektywę patrzenia podczas zbliżającego się spotkania.
Opisywanie Ciebie oraz Twoich mocnych stron przez przyjaciela może okazać się nieco zabawne(pamiętaj o wcześniejszym przekazaniu swojego CV, tak, aby druga osoba miała czas na zapoznanie się z nim!)
Dzięki takim rozmowom zaobserwujesz, iż wiele problemów zniknie. Będzie to korzystne dla Twojego doświadczenia w poszukiwaniu zatrudnienia.

http://www.youtube.com/watch?v=NKmRfzGAyO8&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=D43KKWMqT5E&feature=player_embedded


change text size

Sub Pages